Много майки избягват парчето плат, а то е всъщност полезно
Снимка: Guliver / iStock
Да, има такива родители, които се страхуват, че на детето не му е удобно и „се мъчи“ в слинга. Опасяват се, че бебето стои свито на топка в тази „торба“, особено, когато се опитват да го мушнат в нея, а то започва да плаче.
Майки се притесняват и че носенето на слинг ще наруши тяхната стойка и ще увеличи и бездруго нестихналите болки в кръста, които си влачат за спомен от раждането. Ето едно мнение - на Людмила Бутенко – остеопат пред letidor.ru:
"Процесът на раждането е доста травматизиращ и преди да започне да натоварва тялото си отново, младата майка трябва първо да се възстанови. Ако матката не се е свила и не се е върнала в нормалния си размер надолу, тя ще притиска гръдните и лумбалните прешлени. А слингът с бебето натоварва гръбначния стълб на кърмещите жени.
Матката влиза в норма около втория-третия месяц след раждането или операцията. Младата майка ще се възстанови по-бързо с дихателни практики. Ако чувства дискомфорт в поясната област, ще ѝ бъде трудно да се накланя и извива. Ако диша леко, ако е настроена позитивно и няма депресия, значи е влязла в норма и може да си позволи допълнително натоварване.
За детето е нужно да бъде с майка си и когато го кърми, тя ще се изморява повече, ако го държи на ръце. В този смисъл слингът действително облекчава живота на жената. Но не бива да се увличаме по него. Носете го кратко време – половин-един час не повече, и при необходимост, например, когато сте на път.
За бебето това положение не е функционално. Ако лежи, трябва да има опора на гръбначния стълб, а когато детето вече може да седи, му трябва вертикална опора.“
Акушер-гинекологът Мария Меркулова пък твърди: "Слингът премахва допълнителното натоварване от лумбалните, сакралните и шийните прешлени, както и на майчините ръце, подкрепя отслабналите мускули на предната коремна стена на майката. Той може да помогне за бързото възстановяване на майката след вагинално раждане или след цезарово сечение."
Ние си оставаме заклети фенове на слинга, особено на този вид, който се шие по поръчка, според раменете на майката, и е изключително удобен. Имаме и 10 добри причини, с които, надяваме се, ще убедим всички скептични: слингът е сред най-практичните и ценни изобретения за родителите и за бебетата.
Снимка: Guliver / iStock
1. Слингът е комфортен дори за недоносени и бебета, родени преждевременно, според Ирина Мартиросова, гинеколог и водещ експерт в руския Център за молекулярна диагностика: „Носенето на бебе в слинг е неограничено от срокове и може да стане още след първите дни, ако раждането е минало естествено. При цезарово сечение носенето в слинк или просто на ръце е препоръчително около 6 седмици след раждането. Трябва да отбележа, че това е условен срок и всичко зависи от идивидуалното състояние на здравето на майката, от това има ли усложнения или някакви проблеми. Не е маловажен и правилният избор на типа слинг, в съответствие с възрастта на бебето и състоянието на майката.“
2. В него може да сложите детето в различни положения – те зависят от теглото му и от това колко дълго планирате да го носите. Във всеки момент можете да промените положението – по-изправено, полулегнало и т.н
3. В слинга новороденото приляга удобно, заемайки поза на ембрион, която му е добре позната от майчината утроба. То чува как бие нейното сърце, долавя познатия неин аромат, полюлява се ритмично и всичко това му дава чувството, че е защитено.
4. Бебетата, носени често в слинг, плачат по-малко и по-бързо стават самостоятелни.
5. Когато носите детето в слинг, ръцете ви са свободни.
6. Той не пречи на движенията при ходене, позволява да ползвате свободно обществен транспорт, да си отваряте врати.
7. За родителите, които носят децата си в слинг, са достъпни и концерти, и библиотеки, и изложбени зали – на всякъде, където е трудно и неудобно да влезеш с количка.
Снимка: Guliver / iStock
8. Когато детето е в слинга, майката може да си позволи не само да се разхожда пеша, но и дори да предприеме по-дълъг преход – през града, или сред природата. А повечето колички ограничават предвижването по пресечени местности.
9. Слингът-шал е изключително лек, сгъва се лесно и никак не заема място.
10. При необходимост да се сменят пелените, слингът може да се пригоди за удобство като мини матрак под бебенцето, може също да се използва вместо одеяло, шал и даже – хамак.
Марина Атанасова
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари